Tampereen Padelliigan kakkosjakso pyörähtää käyntiin

2.11.2019

Tampereen Padelliigan ensimmäinen jakso kauden 2019-2020 osalta on saatu pelattua päätökseen. Kunkin sarjan voittaja nousi sarjaporrasta ylemmäksi ja lähtökohtaisesti jokainen lohkonsa viimeiselle sijalle jäänyt joukkue putosi yhden tason verran alemmaksi. Kuitenkin uudet joukkueet ja sarjasta luopumiset sekoittivat lohkosysteemiä sen verran, että muutama jo putoamaan tuomittu joukkue sai pitää paikkansa lohkossa.

Kakkosjaksosta (1.11.-31.12.) alkaen teemme pari täsmennystä/muutosta liigan sääntöihin:

  1. Tasapisteissä paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä: 1. keskinäinen ottelu 2. eräsuhde 3. vähemmän hävittyjä eriä 4. arpa
  2. Mikäli lohkoon nostetaan lohkovoittajan lisäksi toinenkin joukkue, järjestys on seuraava: 1. alemman lohko toiseksi sijoittunut 2. alemman lohko kolmanneksi sijoittunut 3. ylemmän lohkon viimeiseksi sijoittunut (putoaja).
  3. Lohkosta 9 tippuu jatkossa kaksi joukkuetta ja lohkosta 10 nousee kaksi joukkuetta.

Ensimmäisen jakson tulokset löytyvät täältä: https://padeltampere.fi/tampereen-padelliiga-tulospalvelu/.

Lisää liigan käytännöistä ja säännöistä: https://padeltampere.fi/tampereen-padelliiga/

Kakkosjakson lohkojako:

Naiset

Lohko 1

Nea Nieminen & Hannamari Laitinen

Noora Seilo & Leena Lehmusmäki

Anja Joensuu & Sari Lautaniemi

Tytti Rajala & Tiina Nykänen

Kati Myllymäki & Emmi Jalkanen

Lohko 2

Katja Silfverhuth & Jenni Saarinen

Jenni Perämäki & Tanja Aho

Eveliina Rosenström & Kristiina Sirviö 

Marja Jaronen & Tiina Lax

Milla-Mari Kaunisto & Laura Tuuli

Lohko 3

Niina Niemelä & Hanna Blomqvist

Ene Härkönen & Katariina Laaksosaari

Juuli Ruokolainen & Katariina Autio

Satu Pasanen & Pirjo Laaksonen

Lohko 4

Heidi Hyysalo & Linda Asikainen

Virva Antila & Reetta Aukee

Mia Paakkala & Heidi Sillanaukee

Sari Ojaranta & Eeva Kakko

 

Miehet

Lohko 1

Eetu Rahkola & Pasi Puistola

Lauri Antila & Roope Saarnio

Antti Kovero & Saska Huttunen

Mikko Sarantola & Esa Virtanen

Lohko 2

Antti Tuomi & Sami Venäläinen

Mikko Maanoja & Petteri Ilomäki

Tuomas Sipinen & Timo Korhonen

Marko Sällinen & Petri Luoma

Lohko 3

Harri Vähäkuopus & Hans Koivu

Ella Leivo & Saana Saarteinen

Tom Leskinen & Mika Kuisma

Jussi Pohjaranta & Lassi Perämäki

Lohko 4

Sami Mäkinen & Timo Mattila

Tuomas Rajamäki & Timo Jokinen

Lassi Kettula & Riku Uurinmäki

Olli-Pekka Rajala & Miikka Mäntykorpi

Niklas Manninen & Miika Suntinen

Lohko 5

Kari Laitinen & Ville Kaario

Markku Koskinen & Otso Tanskanen

Lauri Pelkonen & Niko Ahola

Ville Hirvonen & Marko Lamu

Lohko 6

Juhani Haake & Jami Latja

Toni Lehti & Juha Vuorinen

Aki Nurminen & Tero Ilonen

Tommi Rauma & Akseli Pesonen

Petteri Jartti & Osmo Tuomisto

Lohko 7

Tuomas Sipinen & Nea Nieminen

Pasi Partanen & Teppo Laitinen

Mikko Cederberg & Tomi Lilleberg

Miikka Koskinen & Joni Järvinen

Tuukka Pöyry & Janne Kinnunen

Lohko 8

Arto Leino & Valtteri Ahonen

Jyri Mäkinen & Joonas Tammisto

Tomi Leinonen & Sami Paavola

Ilkka Kiiski & Sami Kelin

Saku Koskinen & Roope Ketola

Lohko 9

Jarko Nieminen & Timo Miettinen

Mikko Pihlanen & Timo Kuosmanen

Pasi Partanen & Tiina Nykänen

Riku Vornanen & Jarkko Koskinen

Toni Lehti & Tanja Aho

Lohko 10

Teemu Ijäs & Tatu Jokisalo

Jukka Nummi & Erik Mäki

Matti Pajunen & Joni Rautanen

Manu Pirhonen & Aki Puolakka

Marko Kuusisto & Juuso Järvelä